niedziela, 30 lipca 2017

Głębokość bieżnika opon - jak łatwo sprawdzić

Obowiązkowo, w celu zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy, należy raz na jakiś czas sprawdzać stan zużycia bieżnika wszystkich opon. Bezwarunkowo należy wymienić opony, w przypadku gdy wskaźniki zużycia bieżnika są już widoczne (np. linia, która przebiega prostopadle do bieżnika).  

W celu sprawdzenia grubości bieżnika, można skorzystać ze starej metody wkładania monety 10 groszowej pomiędzy bieżnik (głową orzełka do opony). Jeżeli w którymkolwiek z równoległych rowków bieżnika głowa będzie widoczna w całości z koroną, to znaczy że opony twojego samochodu są już w znacznym stopniu zużyte i w celu zachowania bezpieczeństwa na drodze należy je wymienić. Miejmy jednak świadomość że taki "domowy" sposób oceny grubości bieżnika nie jest pod żadnym względem gwarancją dokładnego pomiaru, tak więc nie może być traktowany jako czynność zapewniającą bezpieczną jazdę! 

Jeżeli opony zużyte są nierównomiernie na skutek źle ustawionej zbieżności kół lub innych problemów technicznych w twoim samochodzie, należy sprawdzić zewnętrzne i wewnętrzne ściany opon pod katem ewentualnych uszkodzeń. Jeżeli dostrzegasz jakikolwiek element metalowy, wystający z opony, należy bezwzględnie uniknąć prowadzenia pojazdu z takimi oponami, aż do czasu ich wymiany.

Warto Przeczytać Również:

Kiedy wymienić opony w samochodzie?

Opony twojego samochodu należy wymieniać raz na jakiś czas, w celu zachowania bezpieczeństwa, oraz dobrego stanu technicznego i wygląd...

Najczęściej Czytane: